Jak vybrat obrazy do bytu? | Umenie Sveta – Obrazy, predaj obrazov
+421 915 090 055 info@umenisveta.cz

Jak vybrat obrazy do bytu?

Dekorace stěn a prostorů moderních bytů doznaly za poslední roky zásadních zmien. Už se neomezují pouze na tradiční malbu krajinky nebo portrétu ve vyřezávaném dřevěném rámu. Je jen málo šťastlivců, kteří si mohou dovolit pověsit na zeď originál od Picassa a učinit z něj absolutní centrum pozornosti celého prostoru.

"Obrazy dnes už interiéru nevládnou, ale dotvářejí jeho atmosféru a pozvedají jeho úroveň."

Lidé jsou stále náročnější a kromě základních funkcí bytu hledají i pocit, zážitek. Estetika, styl zařízení a trendy v dekoraci interiérů jsou dnes velmi důležité.

Ukážka výberu obrazov v modernom byte
Styly vybavení interiéru podléhají stále častěji různým módním trendům a lidé si byty upravují
v kratších časových intervalech. Nemění se sice celé zařízení bytu, ale většinou doplňky a snadno vyměnitelné předměty. Změnou barevnosti stěn, koberců či doplňků se dá vdechnout interiéru zcela nový pocit.

"Obrazy a jiné plošné dekorace jsou jako zajímavá barevná kravata
na kvalitním novém obleku."
Nemůžeme je však měnit tak často jako naše oblečení. Proto si třeba jejich výběr a souvislosti umístění dobře promyslet, aby nakonec splnili vaše představy o dosažení žádané atmosféry a shlukovaly se s vašimi osobními a emocionálními potřebami.
Je zcela běžné, že motiv obrazu se neomezuje jen na tradiční formu rámu a plátna, ale aplikuje se
na různé povrchy s různým využitím. Do módy se vrátili celostěnové tapety se stylizovanými vzory a grafickými prvky, samozřejmě ladícími se zbytkem interiéru, nebo velkoplošné potisky dělících stěn 
nebo posuvných dveří.

Všechny tyto dekorační prvky ovlivňují a dotvářejí atmosféru interiéru.
Obrazy pokrývají větší plochu stěn, ale přitahují menší pozornost. V moderních interiérech se stále častěji používají velkoplošné kusy nebo kompozice několika motivů, podle toho, jaký má být výsledný efekt.
Pro výběr toho správného obrazu platí podobné zásady jako pro výběr nábytku či doplňků. Když zařizujete byt, musíte mít alespoň částečně jasno, jaký výsledek chcete dosáhnout. Pokud jste si nejistý v kombinacích různých stylů, barev, povrchů a jiných možností, zeptejte se na radu odborníka - interiérového architekta.
Obraz může být ve vaším pokoji dominantou, ale i "týmovým hráčem". 

Pokud hledáte dominantu, volte motiv s výrazně kontrastní barevností či tvarem oproti ostatnímu zařízení místnosti, ideální je v celkové koncepci ladit barvy interiéru do klidnějších tónů a obraz nebo kompozici zvolit výraznou. Třeba si uvědomit, že červený motiv v červeném interiéru nevynikne. Použijte výraznou nepravidelnou strukturu motivu do čistého, moderního interiéru, a naopak klidnější, jednodušší obraz do interiéru s výrazným stylem. Pokud se těchto zásad držíte, zaručeně pak obraz přitáhne každý pohled.
Pokud chcete obrazem atmosféru pokoje pouze dopovědět, a nechcete, aby se stal optickým akcentem prostoru, volte barevnost a druh motivu, který se od okolního zařízení příliš neodlišuje
a ladí harmonicky s celkem, či doplňky.
Při použití více obrazů v jedné místnosti třeba zvlášť dávat pozor na výběr motivů a jejich barevnost
a umístění, aby se navzájem "nebili". Vhodným řešením je použití předem navržené kompozice více obrazů, které spolu souvisejí a působivě dekorují rozsáhlejší prostory.
Podstatné je, samozřejmě, i místo, kam chcete obraz zavěsit. Z funkčních důvodů si třeba dávat pozor, aby na jakýkoliv obraz nesvítilo přímé slunce, protože UV záření degraduje většinu barev a poškozuje kresbu. Samozřejmě, že k dosažení správné atmosféry obrazu je důležité i správné umístění
v interiéru.

Tmavší motivy patří na světlé místa, naopak světlé obrazy si přímé osvětlení
ne vždy vyžadují.
Osvětlení obrazu umělým světlem může působivě doplnit atmosféru prostoru. Ať už jde o bodový reflektor, nebo pásové svítidlo, třeba citlivě volit způsob jejich použití. Kromě požadovaného nasvícení, zdůrazňujícího pocit a atmosféru obrazu, se jedná i o technicky správné umístění světla, abyste si obraz jednoduše časem "nespálili". Tyto detaily je však dobré svěřit do rukou odborníkům.
Obrazy jsou silné, mohou očistit a oživit unavené prostory, změnit náladu a pozvednout ducha. Všude na světě připisují různé kultury obrazem jiný význam. Obrazy mohou být vášnivé a dynamické, ale také uklidňující a meditativní. Obrazy v nás zanechávají dojem a pomáhají vytvořit z našeho světa fascinující a krásné místo na život.